10 Nisan 2015 Cuma

Trabzon Şehri Şımartılmış (!)Kısa ve net bir yazı yazmak niyetindeyim.
Açıkca belirtmek gerekir ki; artık maksatları neyse (?) son günlerde çok açık ve net bir şekilde manipülasyon yapılıyor Trabzonspor taraftarlarını çirkin ve suçlu, Trabzon şehrini de öcü göstermek için.

Elbette, özellikle futbolda ve sporda şiddet konusunda ne Trabzonspor taraftarının ne de Trabzon şehrinin sicili tertemiz olmayabilir. Hem Trabzonspor taraftarı kimliğiyle hem de Trabzon şehrinde “şiddet” muhakkak yaşanmıştır. Sanırım akil ve vicdanlı herkes bunu kabul edecektir.


Ancak çok ama çok üzülerek hatırlatmak isterim ki; daha geçen sene Türkiye’nin belki de en sakin illerinden Denizli, futbol terörüne bir taraftarını kurban verdi. Ha keza yine geçtiğimiz senelerde, İstanbul’un göbeğinde Fenerbahçeli bir genç bıçaklandı yine bu sene içerisinde İstanbul’da Sırbistanlı bir taraftar öldürüldü. İnönü Stadı’nın içerisinde bir genç, Taksim Meydanı’nın göbeğinde 2 İngiliz, İstanbul’da bir Trabzonsporlu taraftar öldürüldü.

“Ölüm” “Öldürüldü” ne kadar soğuk kelimeler değil mi? Hiç yakışmıyor insana ve spora. Ama bunlar dibine kadar gerçek. Evet çok acı ama gerçek. Birkaç küçük örnekle meselenin önemini hatırlatmaya çalıştım. İnanıyorum ki bu konuda “akademik” bir çalışma yapılsa ve özellikle Emniyet Teşkilatının verileri net olarak incelense sadece son 15 yıl içinde yüzlerce çok acı vakıa ile karşılanabilir. 

Ancak güya entelektüel, güya spor adamı, spor yazarı meseleye nasıl bakıyor? “Trabzon şehri çok şımartıldı” (!) Meseleyi algılamaları, tahlil etmeleri ve teşhis koymaları işte bu seviyede! Televizyon ve gazetede haber müdürü titri olan, geçtiğimiz yıllarda bir Spor Kulübü’nde yöneticilik yapan şahsın, teşhisi bu. Kalibresi de bu! Son yıllarda her anlamda dibte gezen güya mizah (!) yapan bir derginin, saçmasapan kapağını konuşmaya değer bile bulmuyorum!

Konuşabilen, yazabilen ve konuştukları, yazdıkları bu ülkede nispi de olsa değer gören, insanları etkileyen bu seviye ile mücadele etmek imkansız gibi. Çünkü “harekete geçmiş cehaletten daha tehlikeli hiçbir şey yoktur”. Ve her fırsatta o “cahil” ancak bir o kadar “cesur” güruh harekete geçiyor.
Bu teşhislerle, bu algılarla, bu manipülasyonlarla başa çıkmanın pek yolu yok kısa zaman içerisinde. Dolayısıyla çözüm yolu da pek yakın gelmiyor.

Ne olur? Ne olacak işte. Her anlamda hakim ve kazanan çıkmak isteyen “güç” manipülasyonlarla yoluna devam etmek isteyecek, her zaman bu manipülasyonlarla beslenen, kandırılmak için can atan ve pek de zeki olmayan bu cahil güruh da onların yoluna kadife halılar döşeyecek. Göreceksiniz ki 3 sene sonra, 5 sene sonra değişen hiçbir şey olmayacak ancak bu ağızlarından lağım akan adamlar, yollarına devam edecekler. Çünkü esasında onların meseleyi çözmek adına istekleri yok! İstekleri yok, dolayısıyla planları yok. Ve her gerilim en çok onların işine geliyor.

Peki ne yapmalı?
“Siz Bozdunuz, Siz Düzeltemezsiniz” yazımda en azından başlangıç olarak atılması gerekene ve olmazsa olmaz adımları yazdım.

Azıcık yüreği, birazcık insafı, yaşamaya yetecek seviyeden biraz daha yüksekte zekası olan adam bu dediklerim üzerine kafa yorar.
Gerisi fasa fiso.

Trabzon Valisi ile ilgili birkaç şey yazacaktım ama geçen sene şehrin binalarına sniper yerleştirerek, güvenliği sağlayabileceğini düşünen bir aklın ve çok kısa zamanda o büyük hakareti unutan insanların varlığını düşününce, şaşırmıyorum olaya bakış açılarına.

Saldırı sonrasında yaralanan ve çok şükür sağlığına yavaş yavaş kavuşan otobüs şoförüne, suçsuz yere kamuoyu önüne atılan genç kardeşlerime, Trabzon ve Trabzonspor’a ve gerçek manada sevgi ve saygı ile futbolu takip eden tüm takım taraftarlarına ve yöneticilerine geçmiş olsun.

NOT : Bu fotoğrafı bilerek kullandım. “Fenerbahçe düşerse, sistem batar” kafasında olan aklın bütün meselesinin “para” olduğu konusunda bundan daha açık bir delil var mı? Bu kafa, sistem ve para için adam da öldürür, adam da öldürtür. Hırsızlık da yapar, hırsızları da saklar! Gerçekleri örter, yalanları savunur!
Bence birileri sizi ve sisteminizi klozete atmalı ve sifonu çekmeli…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder